הכנת מקום לקמין עץ

 

רבים חולמים על ישיבה מול קמין עץ מבוער בסלון הפרטי שלהם בערב חורפי, כשבחוץ משתוללת סופה ובתוך הבית שורר חום נעים שרק אש אמיתית יכולה לספק. מובן שעדיף לכלול הצבת קמין כבר בשלב תכנון הבית אולם גם מי שלא לקחו בחשבון שירצו בעתיד להוסיף קמין יכולים עדיין לעשות זאת אלא שיהיה עליהם להכין עבורו מקום הולם העונה על כל הדרישות הכרוכות בהתקנה, הפעלה ותחזוקת קמין עץ.

למה קמין

הוספת קמין עשויה להיות פרויקט מאתגר והכרוך בהוצאה בלתי מבוטלת, זאת כשלוקחים בחשבון את עלות רכישת הקמין עצמו ועלויות הצבתו והתקנת הארובה, פעולות העשויות לדרוש לעיתים גם ניסור בטון (כדי ליצור נישה לקמין ו/או כדי ליצור פתח דרכו תעבור הארובה). נשאלת איפה השאלה האם מוצדק לממש את הפנטזיה של קמין עץ בבית או שמא לאחר שיותקן יוותר מיותם רוב הזמן מבלי שלמי מבני הבית הרצון להבעיר בו אש.

חשוב לדעת כי מעבר למראה המרשים (התורם לעיצוב הכללי) ולאווירה הייחודית שמשרה קמין עץ בוער, לשיטת חימום זו יתרונות מעשיים רבים. מדובר בשיטת חימום יעילה המאפשרת פיזור חום בחלל גדול ואפילו ביותר מחלל אחד (באמצעות הולכת החום דרך הארובה העוברת בחדר/חדרים נוספים).

כאשר מחירי החשמל נוסקים רבים מבקשים פתרון חלופי למיני התנורים, הרדיאטורים ואפילו המזגנים – שנחשבים היעילים ביותר מבחינת צריכת אנרגיה אולם הם מייבשים את האוויר ורבים מוצאים שאינם נהנים משהייה ממושכת בחלל המחומם במזגן (שלא לדבר על הרעש). קמין עץ יכול להיות פתרון שכזה ויש לו יתרונות רבים גם כאשר משווים אותו לסוגי קמינים אחרים (קמין גז, פחם או נפט).

בחירת המיקום

בבואנו לבחור מקום לקמין שנוסיף למבנה קיים יש לקחת בחשבון גורמים שונים אשר לעיתים מתנגשים זה בזה. כך למשל המקום הטבעי לקמין הוא במרכז הסלון, בקרבת אחד מקירותיו הפונים אל פנים הבית (כדי להפחית איבוד אנרגיה בחימום קיר שצידו השני פונה החוצה). אולם במבנה קיים ייתכן קושי למקם דווקא כך את הקמין תוך שיוצרים עבורו נישה המקטינה את הסיכוי לכוויות ומקלה על ניקוי ותחזוקה.

תכנון האופן בו תעבור הארובה מן הקמין ועד אל מעל הגג גם הוא ישפיע ללא ספק על הכנת מקום לקמין עץ שמוסיפים לבית בנוי.

עבודה מקצועית בכל החזיתות

כפי שוודאי התרשמתם, התקנת קמין דורשת מומחיות במספר תחומים, החל מלדעת איזה קמין מתאים לחלל אליו הוא מיועד, דרך בחירת מיקום אופטימלי עבורו, תכנון ארובה (יש מגוון סוגי ארובות, למשל מפח, אמייל או נירוסטה), הכנת המיקום על כל עבודות הבנייה הכרוכות בכך ועוד.

כדי להבטיח ביצוע מושלם, כזה שיאפשר לכם ליהנות מן הקמין לאורך שנים וללא בעיות בלתי צפויות, יש להתעקש על ביצוע מקצועי של כל שלב ושלב. כך למשל אם נדרש ניסור בטון כדי להכין מעבר לארובה חשוב שהמלאכה תבוצע על ידי מי שלהם מומחיות מספקת בה.

 

לפרטים נוספים צרו קשר